EFPLA2AJ124E022LH
DigiKey Part Number
283-EFPLA2AJ124E022LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFPLA2AJ124E022LH
Description
CAP FILM 0.12UF 5% 2000VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.12 µF Film Capacitor 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.654" L x 0.512" W (42.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)
ESR (Equivalent Series Resistance)
16 mOhms