EFPLA2AJ102B012LH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
In Stock: 983
1000 pF Film Capacitor 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EFPLA2AJ102B012LH
DigiKey Part Number
283-EFPLA2AJ102B012LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFPLA2AJ102B012LH
Description
CAP FILM 0.001UF 5% 2000VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)
ESR (Equivalent Series Resistance)
630 mOhms