EFPLA1DJ104C042LH
DigiKey Part Number
283-EFPLA1DJ104C042LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFPLA1DJ104C042LH
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 1300VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 1300V (1.3kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.768" (19.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
1300V (1.3kV)
ESR (Equivalent Series Resistance)
13 mOhms