EFDKA60K656F034DHT
DigiKey Part Number
283-EFDKA60K656F034DHT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFDKA60K656F034DHT
Description
CAP FILM 65UF AUTO 600VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
65 µF Film Capacitor 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)
2.008" (51.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - DC
600V
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.6 mOhms