EAC14-80-3P
DigiKey Part Number
283-EAC14-80-3P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EAC14-80-3P
Description
FUSE EV 80A 420VAC 500VDC 3P
Detailed Description
80A 420 VAC 500 VDC Fuse Cartridge Through Hole
Category
Voltage Rating - AC
420 VAC
Voltage Rating - DC
500 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial Bend Cylinder
Size / Dimension
0.589" Dia x 1.555" L (14.96mm x 39.50mm)
Current Rating (Amps)
80A