EAC14-70-SCT
DigiKey Part Number
283-EAC14-70-SCT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EAC14-70-SCT
Description
FUSE EV 70A 420VAC 500VDC SCT
Detailed Description
70A 420 VAC 500 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - AC
420 VAC
Voltage Rating - DC
500 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Bolt Mount
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension
0.589" Dia x 1.559" L (14.96mm x 39.60mm)
Current Rating (Amps)
70A