EAC14-70-3P
DigiKey Part Number
283-EAC14-70-3P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EAC14-70-3P
Description
FUSE EV 70A 420VAC 500VDC 3P
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
70A 420 VAC 500 VDC Fuse Cartridge Through Hole
Category
Voltage Rating - AC
420 VAC
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Voltage Rating - DC
500 VDC
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
6kA AC, 20kA DC
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial Bend Cylinder
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
0.589" Dia x 1.555" L (14.96mm x 39.50mm)
Current Rating (Amps)
70A