E9X160121X02
DigiKey Part Number
283-E9X160121X02TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-E9X160121X02CT-ND - Cut Tape (CT)
283-E9X160121X02DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E9X160121X02
Description
CRYSTAL 2016 16MHZ 12PF 10PPM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±10ppm Crystal 12pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
12pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)