CHSA5930R0002F
DigiKey Part Number
283-CHSA5930R0002FTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-CHSA5930R0002FCT-ND - Cut Tape (CT)
283-CHSA5930R0002FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHSA5930R0002F
Description
RES 0.0002 OHM 1% 15W 5930
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.2 mOhms ±1% 15W Chip Resistor 6030 (15075 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
6030 (15075 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.591" L x 0.299" W (15.00mm x 7.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.076" (1.93mm)