CC12H20A-TR
DigiKey Part Number
283-CC12H20A-TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-CC12H20A-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
283-CC12H20A-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC12H20A-TR
Description
FUSE BOARD MOUNT 20A 32VDC 1206
Detailed Description
20 A 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Category
Voltage Rating - DC
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Melting I²t
50.0
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W x 0.024" H (1.60mm x 3.20mm x 0.60mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.002 Ohms