CC12H1.5A-TR
DigiKey Part Number
283-2979-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-2979-1-ND - Cut Tape (CT)
283-2979-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC12H1.5A-TR
Description
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 63VDC 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 A 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC12H1.5A-TR Models
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
0.4
Part Status
Active
Approval Agency
cURus
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W x 0.024" H (3.20mm x 1.60mm x 0.60mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.178 Ohms