5-0SMDJ33A
DigiKey Part Number
283-5-0SMDJ33ATR-ND - Tape & Reel (TR)
283-5-0SMDJ33ACT-ND - Cut Tape (CT)
283-5-0SMDJ33ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5-0SMDJ33A
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 93.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
93.9A
Series
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V