5-0SMDJ16A
DigiKey Part Number
283-5-0SMDJ16ATR-ND - Tape & Reel (TR)
283-5-0SMDJ16ACT-ND - Cut Tape (CT)
283-5-0SMDJ16ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5-0SMDJ16A
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 193A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
193A
Series
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V