1025HC40-RTR
DigiKey Part Number
283-1025HC40-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-1025HC40-RTRCT-ND - Cut Tape (CT)
283-1025HC40-RTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1025HC40-RTR
Description
FUSE BRD MT 40A 250VAC 72VDC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 A 250 V 72 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1025HC40-RTR Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
300A AC, 500A DC
Part Status
Active
Melting I²t
400.0
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
cURus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.488" L (4.50mm x 12.40mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
0.0013 Ohms