PDG13C0060TFFJ
DigiKey Part Number
5730-PDG13C0060TFFJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDG13C0060TFFJ
Description
CIR BRKR THRM 60A 600VAC LVR
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal Magnetic 60A 600 V AC 250 V DC Lever Chassis Mount
Category
Current Rating (Amps)
60A
Voltage Rating - AC
600 V
Series
Voltage Rating - DC
250 V