E47BMT30
DigiKey Part Number
5730-E47BMT30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E47BMT30
Description
MICRO LIMIT SWITCH,ROLL LEV,SPAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Manufacturer
Eaton Electrical
Voltage Rating - DC
30 V
Series
Actuator Type
Lever, Roller
Packaging
Bulk
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Circuit
SPDT
Mechanical Life
3,000,000 Cycles
Switch Function
On-On
Electrical Life
500,000 Cycles
Current Rating (Amps)
15A (AC), 6A (DC)
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C