45-2P02.1E10.000
DigiKey Part Number
1948-1569-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
45-2P02.1E10.000
Description
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.5W, 1/2W Screw Terminal, Pressure Plate
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
EAO
Adjustment Type
Top Adjustment
Series
Rotation
280°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Conductive Plastic
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal, Pressure Plate
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Knob
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Actuator Length
0.764" (19.40mm)