106-M2-P10-1.5A
106-M2-P10-1.5A
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
106-M2-P10-1.5A
DigiKey Part Number
302-1009-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
106-M2-P10-1.5A
Description
CIR BRKR THRM 1.5A 250VAC 48VDC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal 1.5A 240 V AC 48 V DC Push to Reset Panel Mount
Category
Current Rating (Amps)
1.5A
Manufacturer
E-T-A
Voltage Rating - AC
240 V
Series
Voltage Rating - DC
48 V