EA TFT035-34AINN
DigiKey Part Number
1481-EATFT035-34AINN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EA TFT035-34AINN
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.5"
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) I2C, Parallel, 8/16-Bit (RGB), 18-Bit (RGB), SPI 3.5" (88.90mm) 320 x 480
Category
Backlight
LED - White
Manufacturer
Display Visions
Dot Pixels
320 x 480
Packaging
Bulk
Interface
I2C, Parallel, 8/16-Bit (RGB), 18-Bit (RGB), SPI
Part Status
Active
Controller Type
HX8357D
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Dot Pitch
0.15mm W x 0.15mm H
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)
Base Product Number
Viewing Area
48.96mm W x 73.44mm H