ZXT13P20DE6TA
DigiKey Part Number
31-ZXT13P20DE6TATR-ND - Tape & Reel (TR)
31-ZXT13P20DE6TACT-ND - Cut Tape (CT)
31-ZXT13P20DE6TADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXT13P20DE6TA
Description
TRANS PNP 20V 4A SOT-26
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 20 V 4 A 90MHz 1.1 W Surface Mount SOT-26
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
300 @ 1A, 2V
Mfr
Power - Max
1.1 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
90MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
4 A
Package / Case
SOT-23-6
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
20 V
Supplier Device Package
SOT-26
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
250mV @ 350mA, 3.5A