ZXT10P40DE6TC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 2.543
Datasheet
Bipolar (BJT) Transistor PNP 40 V 2 A 190MHz 1.1 W Surface Mount SOT-23-6
ZXT10P40DE6TC
DigiKey Part Number
ZXT10P40DE6TC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXT10P40DE6TC
Description
TRANS PNP 40V 2A SOT-23-6
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
180 @ 1A, 2V
Mfr
Power - Max
1.1 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Transition
190MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
2 A
Package / Case
SOT-23-6
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOT-23-6
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
300mV @ 200mA, 2A