ZXMS6008DN8Q-13
DigiKey Part Number
31-ZXMS6008DN8Q-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXMS6008DN8Q-13
Description
LOW SIDE INTELLIFET SO-8 T&R 2.5
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 1.1A 8-SO
Category
Current - Output (Max)
1.1A
Mfr
Rds On (Typ)
500mOhm
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Number of Outputs
1
Qualification
AEC-Q100
Supplier Device Package
8-SO
Output Type
N-Channel
Package / Case
Voltage - Load
60V