ZXMP10A17GQTA
DigiKey Part Number
ZXMP10A17GQTADITR-ND - Tape & Reel (TR)
ZXMP10A17GQTADICT-ND - Cut Tape (CT)
ZXMP10A17GQTADIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXMP10A17GQTA
Description
MOSFET P-CH 100V 2.4A SOT223
Detailed Description
P-Channel 100 V 2.4A (Ta) 2W (Ta) Surface Mount SOT-223-3
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
10.7 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
424 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
2W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Rds On (Max) @ Id, Vgs
350mOhm @ 1.4A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA