ZXMN10A11GTA
DigiKey Part Number
ZXMN10A11GTR-ND - Tape & Reel (TR)
ZXMN10A11GCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXMN10A11GTA
Description
MOSFET N-CH 100V 1.7A SOT223
Detailed Description
N-Channel 100 V 1.7A (Ta) 2W (Ta) Surface Mount SOT-223-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
5.4 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
274 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-223-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
350mOhm @ 2.6A, 10V