ZXMN10A07ZTA
DigiKey Part Number
ZXMN10A07ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
ZXMN10A07ZCT-ND - Cut Tape (CT)
ZXMN10A07ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXMN10A07ZTA
Description
MOSFET N-CH 100V 1A SOT89-3
Detailed Description
N-Channel 100 V 1A (Ta) 1.5W (Ta) Surface Mount SOT-89-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
2.9 nC @ 10 V
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
138 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.5W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-89-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
700mOhm @ 1.5A, 10V