ZR404005F25TA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Diodes Incorporated
In Stock: 238.371
Datasheet
Direct
Texas Instruments
In Stock: 3.986.785
Datasheet
Upgrade
Texas Instruments
Upgrade
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
In Stock: 665
Similar
Analog Devices Inc.
Similar
Analog Devices Inc.
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.5% 15 mA SOT-23-3
ZR404005F25TA
DigiKey Part Number
ZR404005F25TATR-ND - Tape & Reel (TR)
ZR404005F25TACT-ND - Cut Tape (CT)
ZR404005F25TADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZR404005F25TA
Description
IC VREF SHUNT 0.5% SOT23
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ZR404005F25TA Models
Category
Temperature Coefficient
100ppm/°C
Manufacturer
Diodes Incorporated
Noise - 10Hz to 10kHz
45µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Cathode
60 µA
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Reference Type
Shunt
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Fixed
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.5%