ZLDO1117K12TC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 2.681
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-252-3
TO-252-3
Diodes Low Dropout Regulators | Digi-Key Daily
ZLDO1117K12TC
DigiKey Part Number
ZLDO1117K12DITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZLDO1117K12TC
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1A TO252-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
80dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
18V
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.35V @ 1A