UDZ5V1BF-7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Datasheet
onsemi
Zener Diode 5.1 V 500 mW ±2% Surface Mount SOD-323F
UDZ5V1BF-7
DigiKey Part Number
UDZ5V1BF-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
UDZ5V1BF-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
UDZ5V1BF-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UDZ5V1BF-7
Description
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD323F
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 1.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
950 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-323F
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms