SMCJ85CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 478
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 4.445
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 877
Datasheet
Bourns Inc.
Bourns Inc.
YAGEO
YAGEO
Taiwan Semiconductor Corporation
137V Clamp 10.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
SMCJ85CA-13
DigiKey Part Number
SMCJ85CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ85CADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ85CA-13
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ85CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Bidirectional Channels
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V