SMCJ6.5A-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 20.745
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Microchip Technology
Datasheet
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
11.2V Clamp 133.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
SMCJ6.5A-13
DigiKey Part Number
SMCJ6.5ADITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ6.5A-13
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ6.5A-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
133.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V