SMCJ6.5A-13-F
DigiKey Part Number
SMCJ6.5A-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ6.5A-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ6.5A-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ6.5A-13-F
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.2V Clamp 133.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
EDA/CAD Models
SMCJ6.5A-13-F Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
133.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V