SMCJ18A-13-F
DigiKey Part Number
SMCJ18A-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ18A-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ18A-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ18A-13-F
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 51.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
EDA/CAD Models
SMCJ18A-13-F Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V