SMBJ24CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 48.529
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 86.199
Datasheet
Bourns Inc.
In Stock: 373
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
Similar
STMicroelectronics
Similar
YAGEO
YAGEO
Microchip Technology
Microchip Technology
Comchip Technology
38.9V Clamp 15.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
DO-214AA
SMBJ24CA-13
DigiKey Part Number
SMBJ24CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ24CADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ24CA-13
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMBJ24CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V