SMBJ20CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 86.349
Datasheet
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
Microchip Technology
Comchip Technology
32.4V Clamp 18.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
DO-214AA
SMBJ20CA-13
DigiKey Part Number
SMBJ20CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ20CADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ20CA-13
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMBJ20CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V