SMBJ20CA-13 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMBJ20CA-13 |
Description | TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMB |
Customer Reference | |
Detailed Description | 32.4V Clamp 18.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB |
EDA/CAD Models | SMBJ20CA-13 Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 18.5A |
Mfr | Power - Peak Pulse 600W |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Applications General Purpose |
Part Status Discontinued at DigiKey | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Type Zener | Mounting Type Surface Mount |
Bidirectional Channels 1 | Package / Case DO-214AA, SMB |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 20V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 22.2V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 32.4V |