SMAZ6V8-13-F | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMAZ6V8-13-F |
Description | DIODE ZENER 6.8V 1W SMA |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 6.8 V 1 W ±5% Surface Mount SMA |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SMAZ6V8-13-F Models |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 4 V |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -65°C ~ 150°C |
Part Status Last Time Buy | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±5% | Supplier Device Package SMA |
Power - Max 1 W | Base Product Number |
Impedance (Max) (Zzt) 2 Ohms |