SMAT70A-13-F
DigiKey Part Number
SMAT70A-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAT70A-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
SMAT70A-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAT70A-13-F
Description
TVS DIODE 70VWM 100VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100V Clamp 3.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
EDA/CAD Models
SMAT70A-13-F Models
Category
Power - Peak Pulse
400W
Mfr
Power Line Protection
No
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
140pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
100V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.5A