SMAJ6.5CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 20.777
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 9.826
Datasheet
Bourns Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Comchip Technology
Similar
Bourns Inc.
Similar
STMicroelectronics
Microchip Technology
Comchip Technology
11.2V Clamp 35.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
DO-214AC
SMAJ6.5CA-13
DigiKey Part Number
SMAJ6.5CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ6.5CADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ6.5CA-13
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMAJ6.5CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Surface Mount
Bidirectional Channels
2
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V