SMAJ22CA-13 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 1.969
Datasheet
Direct
Comchip Technology
In Stock: 234
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 19.962
Similar
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
35.5V Clamp 11.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
DO-214AC
SMAJ22CA-13
DigiKey Part Number
SMAJ22CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ22CA-13
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMAJ22CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
Yes
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Surface Mount
Bidirectional Channels
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
24.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.5V