SDT15150VP5-13
DigiKey Part Number
31-SDT15150VP5-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDT15150VP5-13
Description
DIODE SCHOTTK 150V 15A POWERDI 5
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 150 V 15A Surface Mount PowerDI™ 5
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr
80 µA @ 150 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
PowerDI™ 5
Current - Average Rectified (Io)
15A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C