SDM2100S1FQ-7
DigiKey Part Number
31-SDM2100S1FQ-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SDM2100S1FQ-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-SDM2100S1FQ-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDM2100S1FQ-7
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SOD123F
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 2A Surface Mount SOD-123F
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDM2100S1FQ-7 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 nA @ 100 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
42pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
2A
Supplier Device Package
SOD-123F
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
830 mV @ 2 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)