SDM05U40CSPQ-7
DigiKey Part Number
31-SDM05U40CSPQ-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDM05U40CSPQ-7
Description
DIODE SCHOT 40V 500MA X3WLB10062
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 500mA Surface Mount X3-WLB1006-2
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
75 µA @ 40 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
35pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Supplier Device Package
X3-WLB1006-2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
460 mV @ 500 mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)