SBRT15U50SP5-13
DigiKey Part Number
SBRT15U50SP5-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBRT15U50SP5-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBRT15U50SP5-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBRT15U50SP5-13
Description
DIODE SBR 50V 15A POWERDI5
Detailed Description
Diode 50 V 15A Surface Mount PowerDI™ 5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBRT15U50SP5-13 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
470 mV @ 15 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 50 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
15A