SBR60A150CT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
SMC Diode Solutions
In Stock: 25
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 3.017
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 2.923
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V 30A Through Hole TO-220-3
SBR60A150CT
DigiKey Part Number
SBR60A150CTDDI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR60A150CT
Description
DIODE ARRAY SBR 150V 30A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
930 mV @ 30 A
Manufacturer
Diodes Incorporated
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 150 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-220-3
Technology
Super Barrier
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A