SBR30A60CTFP-G
DigiKey Part Number
31-SBR30A60CTFP-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR30A60CTFP-G
Description
DIODE ARRAY SBR 60V 15A ITO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 60 V 15A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
600 mV @ 15 A
Manufacturer
Diodes Incorporated
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 60 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Mounting Type
Through Hole
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Technology
Super Barrier
Supplier Device Package
ITO-220AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A