SBR2A40SA-13
DigiKey Part Number
31-SBR2A40SA-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SBR2A40SA-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-SBR2A40SA-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR2A40SA-13
Description
DIODE SBR 40V 2A SMA
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 2A Surface Mount SMA
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 2 A
Mfr
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 40 V
Supplier Device Package
SMA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
2A