SBR20U60CT
DigiKey Part Number
SBR20U60CT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR20U60CT
Description
DIODE ARRAY SBR 60V 10A TO-220-3
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 60 V 10A Through Hole TO-220-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
710 mV @ 20 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Package / Case
TO-220-3
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A