SBR20A200CTFP
DigiKey Part Number
SBR20A200CTFP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR20A200CTFP
Description
DIODE ARR SBR 200V 10A ITO220AB
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
860 mV @ 10 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Reverse Recovery Time (trr)
30 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
ITO-220AB
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A