SBR10U45SP5Q-13 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 50
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 108.231
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 2.238
Panjit International Inc.
In Stock: 130
Diode 45 V 10A Surface Mount PowerDI™ 5
SBR10U45SP5Q-13
DigiKey Part Number
SBR10U45SP5Q-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR10U45SP5Q-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBR10U45SP5Q-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR10U45SP5Q-13
Description
DIODE SBR 45V 10A POWERDI5
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
300 µA @ 45 V
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Supplier Device Package
PowerDI™ 5
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
470 mV @ 10 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)