SBR10200CTFP
DigiKey Part Number
SBR10200CTFP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR10200CTFP
Description
DIODE ARRAY SBR 200V 5A ITO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 5A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 5 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Reverse Recovery Time (trr)
20 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V